Інтерв'ю з Наталією Рудюк, лікарем-інфекціоністом Київської міської клінічної лікарні №5. Спілкувалась Оксана Різова, медичний кореспондент, кейс-менеджер menZDRAV.org, e-mail: oksana_rizova@menzdrav.org Можливість ...
Швидка діагностика вірусного гепатиту С (ВГС) знижує бар`єри в доступі до лікування
Олена Дорофєєва
к.м.н., лікар-інфекціоніст,
медичний координатор Фонду menZDRAV
Незважаючи на те, що лікування вірусного гепатиту С (ВГС) в Україні безкоштовно і доступно, багато пацієнтів з цим захворюванням залишаються недіагностованими і не отримують життєво-важливе лікування. Спрощений скринінг на ВГС сприяє зменшенню перешкод і зниженню бар’єрів
для надання медичної допомоги, і при цьому лікування гепатиту С стає набагато доступніше для пацієнтів і більш спрощеним процесом для медичних працівників.
Спрощений скринінг на ВГС
Згідно зі Стандартами медичної допомоги «Вірусний гепатит С у дорослих», які затверджені Наказом № 51 Міністерства охорони здоров’я України від 15 січня 2021 року, у своїй рутинної медичній практиці я пропоную скринінг на ВГС всім своїм пацієнтам у віці 18 років і старше. Такий
перехід до «універсального тестування» від «вузьких» діагностичних критеріїв, викладених в клінічних протоколах МОЗ від 2005 року (Клінічний протокол надання медичної допомоги хворим на хронічні гепатити, Наказ МОЗ України № 271 від 13.06.2005 р.) та 2016 року (Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Вірусний гепатит С у дорослих», Наказ МОЗ України № 729 від 18.07.2016 р.), знижує стигму (лікарі не дуже люблять це слово!), пов’язану зі скринінгом на ВГС на основі факторів ризику, і усуває деякі складності, обумовлені діагностикою ВГС серед вікових груп пацієнтів. Попередні стратегії скринінгу на ВГС базувалися на виявленні таких потенційно стигматизуючих факторах ризику, як вживання ін’єкційних наркотиків в анамнезі або незахищені статеві контакти з більш ніж одним партнером. Ці фактори рідко розкривалися пацієнтами під час прийому і рідко оцінювалися медпрацівниками, тому багатьох пацієнтів, інфікованих ВГС, не вдавалося виявити. Я вважаю, що, обстежуючи всіх дорослих на гепатит С, ми з більшою ймовірністю зможемо виявити пацієнтів з недіагностованою інфекцією. По факту це і відбувається в моїй рутинної клінічній практиці.
Виявлення антитіл і контрольний тест
Найлегший, простий і дешевий спосіб скринінгу на гепатит С – це використання швидких тестів для визначення антитіл до ВГС. Позитивний результат швидкого тесту на ВГС свідчить про інфікування ВГС в анамнезі, проте не дозволяє зрозуміти, наскільки вірус активний, тому що антитіла до ВГС можуть зберігатися протягом багатьох років після інфікування і після вилікування природним шляхом або завдяки успішній противірусної терапії. Тому, якщо на скринінговому етапі швидкий тест показує реактивну реакцію, ми відразу проводимо додатковий – контрольний – тест ампліфікації нуклеїнових кислот. Без контрольного тесту пацієнтові довелося б двічі здавати кров в два різних візита, як це робиться в багатьох лікувально-профілактичних установах в Україні, які не застосовують в практиці швидкі тести на ВГС: під час першого візиту у пацієнта спочатку б зробили забір крові з вени для тесту на антитіла, і, в разі реактивного результату, який буде готовий через день-два, пацієнту потрібно було б призначити другий візит в клініку для підтверджуючого тесту. На жаль, реалізуючи цей «маршрут пацієнта», ми втратимо багатьох людей – вони просто не прийдуть в клініку ще раз для повторного, хоч і контрольного, аналізу на ВГС. Тестування на виявлення антитіл до ВГС і одночасний контрольний аналіз при реактивному результаті швидкого тесту, значно спрощують «маршрут пацієнта» в діагностиці і має вирішальне значення для швидкого початку лікування ВГС.
Все в одному місці або принцип «одного вікна» для лікування ВГС
Найпростіший спосіб залучити пацієнтів в програми лікування ВГС – це надати лікування там, де люди вже отримують інші послуги. Інтеграція програм лікування ВГС в заклади первинної медичної допомоги, або, наприклад, в послуги з профілактики ВІЛ, забезпечує орієнтований на пацієнта підхід і веде до більш високого рівня звернень за лікуванням.
Завдяки Фонду menZDRAV – неурядової благодійної організації, з якою ми співпрацюємо в рамках наймасштабнішого в Україні проекту з діагностики та лікування ВІЛ-інфекції – «HealthLink», – в нашій клініці, де ми надаємо повний спектр первинної медичної допомоги, для наших пацієнтів ми впровадили спрощений алгоритм з діагностики ВГС. За час співпраці з Фондом menZDRAV ми побачили, що з числа пацієнтів з вперше в житті діагностованим вірусом гепатиту С, 45% складають пацієнти, які не належать до ключових уразливих груп, а є загальне населення, а решта 55% пацієнтів – в анамнезі мають історію вживання ін’єкційних або клубних наркотиків.
Включення в програми лікування ВГС в нашій клініці також просте, при цьому як для пацієнтів, які безпосередньо звернулися до нас, так і для тих пацієнтів, яких перенаправили з інших ЛПУ або навіть з інших міст України. Ми піклуємося про всіх пацієнтів, які переступають поріг нашої клініки, і надаємо як первинну медичну допомогу, так і допомогу при лікуванні гепатиту С.
Ми зрозуміли, що «принцип одного вікна», при якому пацієнт отримує необхідну йому медичну допомогу в одному місці,– це низько-порогова модель, яка знижує бар’єри в доступі до послуг, і яка має вирішальне значення для пацієнтів. Ми пропонуємо послуги в одному місці, тому пацієнтам не потрібно залишати приміщення, щоб здати кров, у нас є медичні фахівці та фармацевт, які допоможуть з вибором терапії і проконсультують щодо дотримання режимів лікування. Ми намагаємося надати пацієнтові все необхідне.
Лікування гепатиту С на сьогоднішній день настільки просте, що, в деяких випадках, лікувати гепатит С легше, ніж діабет або навіть гіпертонію. Дотримуючись спрощених керівних принципів роботи з пацієнтом, фахівці первинної медико-санітарної допомоги зможуть легко діагностувати і лікувати ВГС, і чим менше від нас, як лікарів, буде вимагатися складних багатокрокових процесів і громіздкою звітності, пацієнти будуть більш вільно орієнтуватися в складних, на сьогоднішній день, системах охорони здоров’я в пошуках направлень до вузькоспеціалізованої допомоги. І завдяки цьому вони з більшою ймовірністю будуть звертатися за лікуванням ВГС.
Залишити відповідь